Strony i aplikacje do powtarzania kanji
Uczniów języka japońskiego z łatwością można podzielić na dwie grupy: miłośników kanji zafascynowanych wszystkimi złożeniami i czytaniami oraz osoby, dla których nauka znaków to droga przez mękę i największe wyzwanie. Kanji w japońskim nie da się uniknąć, a uczenie się ich na pamięć to tylko tymczasowe rozwiązanie — „wykuta” wiedza ulatuje z głowy najszybciej. Dlatego warto powtarzać i odświeżać opanowane już znaki. Pomocny w tym zadaniu może się okazać smartfon, a raczej zainstalowane na nim aplikacje, jak również praktyczne strony internetowe.
Quizlet
Aplikacji Quizlet chyba nie trzeba przedstawiać, jest znana niemal każdemu uczniowi i studentowi. Może się także okazać przydatnym narzędziem w nauce kanji. W aplikacji można tworzyć fiszki lub wyszukiwać i korzystać z gotowych zestawów. Zaletą tego rozwiązania jest zdecydowanie jego prostota — w dzisiejszych czasach smartfon mamy zawsze przy sobie. Czekając na przystanku lub podczas nudnej podróży komunikacją miejską, warto poświęcić chociaż kilka minut na powtórzenie znaków. Wyrobienie takiego nawyku na pewno zaowocuje w przyszłości.
Aplikacja Japanese
To tak naprawdę słownik, ale zawiera dodatkowo jedną, ogromnie ważną funkcję — pokazuje, jak napisać dany znak. Po wyszukaniu słowa można sprawdzić, z jakich kanji się ono składa, a po kliknięciu w nie otrzymać podstawowe informacje (takie jak kun’yomi czy on’yomi) oraz szczegóły na temat zapisu. Animacja jest na tyle wolna, że pozwala na równoczesne pisanie i śledzenie jej wzrokiem, a do tego pokazuje prawidłową kolejność kresek. Takie 2w1 to doskonały sposób na powtarzanie kanji i przypominanie sobie ich pisowni przy okazji korzystania ze słownika.
Potrzebujesz pomocy w nauce japońskiego? Sięgnij po e-booki autorstwa lektorów z wieloletnim doświadczeniem!
TODAI: Easy Japanese News
Aplikacja jest w języku angielskim i pozwala na czytanie wiadomości z Japonii po japońsku. Jej zaletą jest nie tylko możliwość wybrania między poziomami N5-N1 i dalsze dostosowanie trudności, ale także opcja podpisania kanji furiganą. Dzięki temu użytkowanie staje się ciekawym doświadczeniem — nie tylko można dowiedzieć się o wydarzeniach z Kraju Kwitnącej Wiśni, ale także przekonać się, jak wygląda codzienne użycie języka, poznać nowe kanji i przypomnieć sobie te już znane.
Memrise
Memrise można używać zarówno na urządzeniach mobilnych w formie aplikacji, jak i korzystać ze strony www. Platforma wykorzystuje nowatorskie metody nauczania języków obcych i mnemotechniki, oferując przy tym przykłady wzięte z życia codziennego. Za sprawą tak unikatowej formy nauka przypomina grę lub quiz, co zachęca do częstszego korzystania i poszerzania wiedzy, nawet jeśli dotyczy tematów tak ambitnych jak kanji.