Wersje językowe
Wesołych Świąt w językach azjatyckich 0
Wesołych Świąt w językach azjatyckich

Okres świąteczny to czas łamania się opłatkiem i składania sobie życzeń. W tym roku możesz zrobić to w wyjątkowy, ciekawy sposób, zaskakując rodzinę i przyjaciół, a jednocześnie wyrażając swoją językową pasję. Jak złożyć życzenia w jednym z azjatyckich języków? Jeśli dopiero rozpoczynasz naukę języka i nie wiesz jeszcze, jak życzyć komuś „Wesołych Świąt”, poniżej znajdziesz listę, która Ci w tym pomoże. Znajdziesz na niej mniej lub bardziej popularne języki azjatyckie — jeśli któregoś jeszcze nie znasz, te krótkie życzenia mogą stać się początkiem przygody językowej na nowy rok!

czytaj całość »
Prezentownik japoński — co kupić miłośnikowi Japonii? 0
Prezentownik japoński — co kupić miłośnikowi Japonii?

Święta Bożego Narodzenia to okres, kiedy wszyscy tłumnie ruszają do sklepów w poszukiwaniu idealnych prezentów. Każdy stara się sprawić jak największą radość bliskiej osobie, kupując wymarzony podarunek. Jednak czasami jego znalezienie może okazać się nie lada wyzwaniem, szczególnie gdy jest to ktoś interesujący się czymś, czego sami nie znamy. Obecnie wielu młodych ludzi decyduje się na naukę języków obcych, zwłaszcza azjatyckich. Ogromny wpływ ma na to kultura Azji, jej zwyczaje, tradycje, a także muzyka i sztuka. Manga, czyli japońskie komiksy i powieści graficzne, ma mnóstwo fanów na całym świecie, co zwiększa zainteresowanie językiem japońskim. Jeśli więc szukasz prezentu dla osoby, która uczy się japońskiego i kocha Japonię, to skorzystaj z tego prezentownika. 

czytaj całość »
Koreański prezentownik od Azjatyckich Języków 0
Koreański prezentownik od Azjatyckich Języków

Co podarować w prezencie osobie zafascynowanej Koreą? Trzeba przyznać, że znalezienie idealnego podarunku może być wyzwaniem. Jednak Azjatyckie Języki przychodzą z pomocą! w tym wpisie znajdziesz kilka ciekawych pozycji na świąteczne prezenty dla osób zakochanych w Koreii. Co kupić osobie, która kocha kpop, Koreę, koreański, a może planuje rozpoczęcie nauki koreańskiego. Sprawdź!

czytaj całość »
Gdzie w Europie można studiować języki azjatyckie? 0
Gdzie w Europie można studiować języki azjatyckie?

Polskie uczelnie mają wiele do zaoferowania, ale jednocześnie cieszą się dużą popularnością. Na jednym roku jest zwykle nie więcej niż 30 osób, dlatego konkurencja jest dość duża i rekrutacja pomyślnie zakończy się tylko dla wybranej grupy. Czy to oznacza, że musisz rezygnować ze studiów językowych? Nie, wiele europejskich uczelni ma równie ciekawą ofertę językową. Jeśli nauka za granicą jest Twoim marzeniem, to musisz wiedzieć, że masz wiele możliwości. Przeanalizowałyśmy oferty różnych, europejskich uczelni, wzięłyśmy pod lupę nie tylko języki popularne, jak japoński, chiński czy koreański, ale też urdu, mongolski czy tajski.

czytaj całość »
Co się dzieje w Pakistanie? 0
Co się dzieje w Pakistanie?

Położony w południowej części Azji Pakistan jest jednym z najludniejszych krajów świata. Jest on ojczyzną dla ponad 200 milionów ludzi. Ze względu na bogatą różnorodność demograficzną Pakistanu językoznawcy twierdzą, że obecnie w kraju używa się ponad trzystu dialektów i języków, a każdy z nich wyraźnie różni się od drugiego. Zdecydowanie najpopularniejszym z nich wszystkich jest urdu, który pełni rolę języka urzędowego. W sierpniu 2022 Pakistan nawiedziła ogromna powódź, wskutek której miliony ludzi straciło dach nad głową, a kryzys humanitarny stale się pogłębia. Sprawdź, co się dzieje w Pakistanie i jak możesz pomóc ofiarom powodzi.

czytaj całość »
Język urdu - najważniejsze informacje 0
Język urdu - najważniejsze informacje

Urdu jest językiem urzędowym Islamskiej Republiki Pakistanu i jednym z języków narodowych Indii. W samych Indiach i Pakistanie posługuje się nim około 170 milionów rodzimych użytkowników, to dwudziesty najliczniej występujący język ojczysty na świecie. Nazwa urdu została po raz pierwszy wspomniana przez poetę Ghulama Hamadani Mushafi około drugiej połowy XVIII wieku. Wywodzi się ze słowa „Ordu” oznaczającego po turecku armię. Lata później znany był jako Zaban-e-Urdu oznaczający język obozu. Ten piękny język zachwyca brzmieniem i tajemniczością. Sprawdź, czym się wyróżnia, jakie były jego początki i co warto wiedzieć na jego temat.

czytaj całość »
Jak uczyć dziecko języka obcego? 0
Jak uczyć dziecko języka obcego?

Nauka języka obcego u najmłodszych powinna przede wszystkim łączyć się z zabawą oraz nie kojarzyć się dziecku z czymś nudnym i nieprzyjemnym. Wykorzystywanie interaktywnych gier, zabaw czy ćwiczeń pobudzających kreatywność i dostarczających potrzebną wiedzę, ale też rozrywkę, to tylko jedna z opcji, którą warto wykorzystać przy nauce. Jest ich oczywiście znacznie więcej i mogą różnić się także w zależności od samego języka, którego chcemy nauczyć malucha.

czytaj całość »
Kiedy zacząć uczyć dziecko języka obcego? 0
Kiedy zacząć uczyć dziecko języka obcego?

Obecnie znajomość języka obcego jest niemalże niezbędna i coraz częściej spotykana już u najmłodszych. Coraz częściej znajomość jednego języka okazuje się niewystarczająca, a posługiwanie się nie jednym, a kilkoma językami obcymi, w tym tymi niszowymi staje się standardem. Nic dziwnego zatem, że rodzice wykazują zainteresowanie nauką tej właśnie umiejętności u swoich pociech. Często zadawane pytanie przez rodziców brzmi: kiedy najlepiej zacząć uczyć dziecko języka obcego? Pojawia się dylemat i wątpliwość, czy powinno się rozpocząć naukę już od najmłodszych lat pociechy, czy może zaczekać do wieku szkolnego.

czytaj całość »
Ciekawe i skuteczne sposoby na naukę języków obcych u dzieci 0
Ciekawe i skuteczne sposoby na naukę języków obcych u dzieci

W dzisiejszych czasach, w których świat zmienia się w zaskakującym tempie, trudno winić dzieci, że czasami ich skupienie na lekcjach i zaangażowanie do nauki języka obcego nie jest na tak wysokim poziomie, jakbyśmy oczekiwali. Podręczniki, zeszyty ćwiczeń, nagrania audio – podczas gdy sprawdzają się one w szkole, nie dla każdego będą wystarczająco skutecznym sposobem na poznawanie języka. Każdy malec różni się od swoich rówieśników, zarówno usposobieniem, jak i upodobaniami, nic więc dziwnego, że różnice mogą pojawić się również w preferowanym sposobie nauki. By jednak go odkryć, trzeba go najpierw spróbować! Oto lista kreatywnych i efektywnych metod nauki języka dla dzieci.

czytaj całość »
Najefektywniejsze sposoby na zachęcenie dziecka do nauki języka obcego 0
Najefektywniejsze sposoby na zachęcenie dziecka do nauki języka obcego

Większość dorosłych zapytanych o powód, dla którego uczą się języka obcego, nie ma problemu z odpowiedzią na to pytanie. Chęć podróży do określonego kraju i nawiązania nowych znajomości, większe szanse na znalezienie wymarzonej pracy czy najzwyczajniej chęć oglądania filmów lub czytania książek z innych krajów w oryginalnym wydaniu – to jedne z częściej pojawiających się argumentów. Wielu lektorów prowadzących kursy językowe zgadza się, że jedną z najważniejszych rzeczy jest określenie przez osobę uczącą się jasnego celu, do którego będą starali się dążyć. Jednak dzieci, to inna grupa, której potrzeby i sposób przyswajania wiedzy, a także sama motywacja są na innym poziomie. Pojawia się pytanie, jak efektywnie zachęcić dziecko do nauki języka obcego

czytaj całość »
Studia filologiczne w Polsce 0
Studia filologiczne w Polsce

Filologia jest najczęściej wybieranym kierunkiem studiów przez pasjonatów języków obcych. W ich trakcie nie tylko mają możliwość szlifowania umiejętności posługiwania się językiem, ale również mogą zapoznać się z kulturą kraju, którego mieszkańcy posługują się danym językiem. Niektóre uczelnie oferują nawet konkretne moduły, pozwalające szkolić się na przyszłego tłumacza lub nauczyciela. Jak wyglądają studia filologiczne w Polsce, czy jest to odpowiedni wybór dla każdego?

czytaj całość »
K-pop jako pomocne narzędzie do nauki koreańskiego 0
K-pop jako pomocne narzędzie do nauki koreańskiego

Koreański pop, znany powszechnie pod nazwą „k-pop”, staje się z dnia na dzień coraz popularniejszy na całym świecie. Co za tym idzie, wielu słuchaczy tego gatunku muzycznego decyduje się na naukę koreańskiego, aby móc zrozumieć teksty piosenek ulubionych wykonawców. Czemu w takim razie nie posłużyć się k-popem przy nauce języka w ramach połączenia przyjemnego z pożytecznym? Czy nauka z k-popem daje efekty? Na co uważać, gdy uczymy się języka poprzez popularne piosenki znanych zespołów k-popowych?

czytaj całość »
Ciekawostki o chińskim języku 0
Ciekawostki o chińskim języku

Język chiński bez wątpienia jest bardzo ciekawy i wyjątkowy. Czy wiesz, kiedy dokładnie powstał i jakie skrywa tajemnice? Jak to możliwe, że posługuje się nim tak wiele osób na całym świecie? Poznaj ciekawostki o języku chińskim. Chiński jest częścią rodziny języków chińsko-tybetańskich - to oczywiste, ale kryje w sobie wiele tajemnic. Na świecie znany jest jako najczęściej używany język, przez ponad 1,3 miliarda ludzi na całej planecie. Imponujący wynik! Uważa się też, że jest najtrudniejszy, ale czy na pewno? 

czytaj całość »
Chengyu na każdą okazję 0
Chengyu na każdą okazję

Każda osoba ucząca się języka chińskiego prędzej czy później natknie się na nazwę „chengyu”. Jest to rodzaj chińskiego idiomu. Znakomita większość chengyu (成语) składa się z 4 znaków, choć trafiają się dłuższe. Co ciekawe, za wieloma kryje się legenda czy historyjka, której poznanie bywa konieczne do zrozumienia znaczenia (pomyśl np. o naszym polskim powiedzeniu „wybieranie się jak sójka za morze”). Znajomość i umiejętność użycia w rozmowie takiego przysłowia stawia mówiącego w dobrym świetle. Ukazuje go jako osobę ukulturalnioną, oczytaną i biegle władającą językiem chińskim. A biorąc pod uwagę, że są to pożądane cechy - warto zapamiętać chociaż jeden czy dwa idiomy, by w odpowiednim momencie wyjąć je z rękawa jak przysłowiowego asa. Kilka z nich masz okazję poznać już teraz.

czytaj całość »
Wskazówki w nauce języków obcych 0
Wskazówki w nauce języków obcych

Powody, dla których chcemy nauczyć się nowego języka obcego, są naprawdę rozmaite. Może to być nasze hobby, którym lubimy zajmować się po długim i pracowitym dniu, ale również może nas do tego zmusić praca i potrzeba podniesienia swoich kompetencji. Chcieć to jednak nie wszystko. Bardzo często sami sobie zadajemy pytanie o to, jak się uczyć, by się nauczyć. Niestety typowo szkolne metody tylko nas zniechęcają i nie widzimy żadnych efektów Postaramy się udzielić kilku wskazówek, które pomogą w skutecznej nauce nowego języka obcego.

czytaj całość »
Język khmerski - co musisz o nim wiedzieć 0
Język khmerski - co musisz o nim wiedzieć

Jeśli interesowałeś się językami azjatyckimi, mogłeś usłyszeć o języku khmerskim. Jest on językiem urzędowym Kambodży, mieszczącej się na Półwyspie Indochińskim. Jest również używany przez część ludności północno-wschodniej Tajlandii i Wietnamu, co daje łącznie około 15 milionów rodzimych użytkowników tego języka. Najstarsze zapiski z użyciem khmerskiego pochodzą z VII wieku i świadczą o tym, że był kiedyś szeroko używany oraz miał wpływ na inne języki tego regionu.

czytaj całość »
Stypendia z językiem chińskim 0
Stypendia z językiem chińskim

Z roku na rok przybywa osób uczących się języka chińskiego, niektórzy z nich, aby poprawić umiejętności językowe i poznać kulturę krajów chińskojęzycznych z pierwszej ręki pragną wyjechać do tychże krajów. Dla takich właśnie osób powstało wiele różnorodnych programów stypendialnych, dzięki którym mogą oni spełnić swoje marzenia. Niestety ze względu na problemy z uzyskaniem wiz studenckich związanych z pandemią, większość stypendiów jest aktualna zawieszona lub realizowana w formie zdalnej. W artykule zostały przedstawione nie tylko te programy, z których mogą skorzystać studenci sinologii, ale także takie, z których mogą skorzystać osoby uczące się języka chińskiego na własną rękę. 

czytaj całość »
Stypendia do Japonii — jak wyjechać na studia i nie tylko 0
Stypendia do Japonii — jak wyjechać na studia i nie tylko

Nie brakuje w Polsce osób, które od najmłodszych lat wzdychają do przepięknych zdjęć malowniczych japońskich krajobrazów i chcą zrealizować jeden z punktów na swojej “bucket list”, czyli ujrzeć kwiaty japońskiej wiśni w pełnym rozkwicie. Wiele z nich jest zafascynowanych japońską kulturą i językiem. Bez wątpienia jest sporo osób, które zastanawiają się: “Ale jak mogę pojechać do tej Japonii na dłuższy czas, nie jako turysta?”; “Czy mam szansę wyjechać, nie będąc studentem japonistyki?”; “Jak mam zobaczyć Japonię, skoro jest zamknięta dla turystów?”. 

 

czytaj całość »
Czy hangula można nauczyć się w jedną noc? 0
Czy hangula można nauczyć się w jedną noc?

Jeżeli jesteś zmobilizowany i chętny do nauki, koreański alfabet nie powinien sprawić Ci większego problemu. W odróżnieniu od japońskiego czy chińskiego hangul to właśnie alfabet, a nie ideogramy czy sylabariusze, więc każdy symbol odpowiada jednej literze, nie ma osobnego znaczenia. Hangul ma 24 litery, na które składa się 14 spółgłosek i 10 samogłosek. To mniej niż w polskim alfabecie, który składa się z 32 liter, co już odejmuje nam trochę nauki. Istnieje teoria, że hangula można nauczyć się w jedną noc. Sprawdźmy to!

czytaj całość »
Znaki kanji - co to jest i jak się uczyć 0
Znaki kanji - co to jest?

Kanji są ideogramami pochodzenia chińskiego, które wraz z hiraganą, katakaną i rōmaji składają się na całość systemu japońskiego pisma. Ze względu na skomplikowany wygląd stanowią też częstą obawę dla osób chcących nauczyć się języka japońskiego, a czasem są też głównym powodem rezygnacji z nauki. W rzeczywistości wcale nie są takie straszne, jakby się wydawało.

czytaj całość »
Newsletter
Zapisz się do Newslettera i zgarnij zniżkę na DARMOWĄ DOSTAWĘ i produkty na pierwsze zamówienie w sklepie.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl