Chcąc rozpocząć naukę japońskiego, warto dowiedzieć się, jak ten język wygląda. A sam start należy zacząć od nauki czytania i pisma. Jest to zdecydowanie coś, co wyróżnia japoński na tle innych języków i bez czego trudno kontynuować jego dalsze poznawanie. Sprawdź nasz wskazówki, jak uczyć się uczyć i na czym trzeba się skupić!
Chiny to trzeci największy kraj na świecie, nie da zwiedzić się ich całych podczas jednego krótkiego pobytu. Dla porównania, Chiny są niemal tak ogromne jak cała Europa! Planując urlop, nie wybieraj więc 10 miast na 10 dni - jest to fizycznie niemożliwe. Odległości między chińskimi miastami potrafią być tak duże, że sam dojazd do nich mógłby zająć całą Twoją podróż. Lepiej zwiedzić mniej, a bez pośpiechu, żeby móc rozkoszować się perełkami, których nie widziało zbyt wielu turystów!
Jeden z ciekawszych aspektów w języku wietnamskim to dialekty. O tym, którym posługują się Wietnamczycy, decyduje region, w jakim mieszkają. Podczas szukania informacji czy uczenia się języka materiały raczej będą napisane w dialekcie północnym, gdyż jest uważany za oficjalny/standardowy. Jednak wietnamski dzieli się na trzy dialekty, poza północnym jest to też centralny oraz południowy. Różnią się one pod względem fonetycznym, leksykalnym i nie tylko.
Język arabski należy do grupy języków semickich - tak samo jak hebrajski. Grupa językowa to nie jedyna rzecz, która łączy oba te języki. Oba pisma zapisywane są od prawej do lewej (co jest rzadkością, jeżeli chodzi o pisma alfabetyczne). Kolejnym punktem wspólnym jest brak zapisu samogłosek. Stąd też wynikają spory na temat prawidłowego odczytania niektórych słów zarówno w hebrajskim, jak i arabskim. Język arabski jest jednak jeszcze bardziej skomplikowany!
Nie zasiewając ziarna niepewności, już na samym początku zaznaczymy, że NIE istnieje jeden język chiński. Jest to potoczne określenie języka urzędowego Chińskiej Republiki Ludowej, Tajwanu i Singapuru, czyli języka mandaryńskiego. Pochodzi on od Chińczyków Han, a więc etnosu stanowiącego nieco ponad 91% populacji Chin.
Planując wycieczkę do Indonezji, warto pamiętać, że sama znajomość języka angielskiego może nie wystarczyć. Podróżując w mniej turystyczne rejony nie można oczekiwać od miejscowych, aby znali ten język. Dlatego warto zaznajomić się z podstawami indonezyjskiego, aby być samodzielnym i zniwelować ilość napotkanych podczas podróży problemów.
Zasiadając do nauki języka, często pojawia się ryzyko rozproszenia przez jedną z największych pokus dla fanów kultury azjatyckiej… czyli wizję wielogodzinnego maratonu dram. Ale tu pojawia się pocieszenie. Przecież można robić te dwie rzeczy jednocześnie! Nie od dzisiaj niekonwencjonalne metody nauczania cieszą się popularnością. Jednak nawet one bazują na podstawowych bodźcach, które sprawiają, że finalnie nauka przynosi rezultaty. Mówiąc o nauce języków, najważniejsze jest to, aby z danym językiem dobrze się osłuchać.
Osoby pragnące studiować azjatyckie języki mogą natknąć się na kierunek dostępny na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu — Filologie regionów, specjalność lingwistyka kulturowa (region azjatycki: dalekowschodni). Jest on wyjątkowy, ponieważ jako jedyny w Polsce oferuje naukę języka indonezyjskiego oraz drugiego — japońskiego. Ta specjalność to nauka trzech języków, poza azjatyckimi obowiązuje także jeden z języków europejskich do wyboru — angielski (poziom zaawansowany), niemiecki, francuski lub hiszpański (poziom podstawowy).
Mandaryński jest często uznawany za najtrudniejszy język świata i jest w tym trochę prawdy – dla osób posługujących się alfabetem łacińskim chińskie znaki mogą wyglądać jak niemożliwy do odczytania ciąg krzaczków. Opanowanie ich wszystkich wydaje się niemal niemożliwe, a jednak coraz więcej osób decyduje się podjąć tego „niemożliwego” zadania. Gdy przyjrzymy się chińskiemu dokładniej, okaże się, że jego nauka, podobnie jak każdego innego języka, wymaga jedynie chęci i odpowiedniej strategii, by osiągnąć sukces. Co więcej, z odpowiednim podejściem nauka chińskiego może być całkiem przyjemna!
W każdym kraju można natrafić na nieciekawe oraz niebezpieczne sytuacje. Wietnam nie jest wyjątkiem. Przebywając tam, należy zwracać szczególną uwagę na swoje rzeczy oraz zdrowie. Kraj ten jest pełen niespodzianek. Jakich? Czego można się tu spodziewać? Koniecznie sprawdź wskazówki, o których warto pamiętać podczas odkrywania uroków Wietnamu.
HSK (Hànyǔ Shuǐpíng Kǎoshì 汉语水平考试) to uznawany międzynarodowo egzamin sprawdzający poziom znajomości języka chińskiego. Jest on dostępny wyłącznie w uproszczonym języku mandaryńskim i sprawdza umiejętności czytania, pisania oraz słuchania. Wymagany jest nie tylko podczas aplikowania na stypendium do Państwa Środka, lecz również przez większość zakładów pracy, do sprawdzenia wymaganych umiejętności językowych.
Dzieci przyswajają wiedzę w inny sposób niż dorośli. Często słyszymy, że im szybciej zaczniemy naukę języków obcych, tym lepiej i łatwiej będzie nam się nim posługiwać w przyszłości. Jednakże nietrudno zauważyć, że w większości przypadków dzieci nie pałają szczególnym zainteresowaniem do książek i podręczników. Chcą się bawić, wyjść i odkrywać świat. W takim razie jak naprawdę uczą się i dlaczego pomimo ich swobodnej postawy wobec nauki pochłaniają wiedzę szybciej niż dorośli? Jest to uwarunkowane kilkoma czynnikami.
Planując przygodę z koreańskim, trzeba zacząć od bazy, którą jest alfabet. Hangul jest łatwy do zrozumienia i przy odpowiednim nakładzie pracy nauczenie się go nie zajmie dłużej niż tydzień. Nasuwa się więc pytanie: co dalej? Jak najlepiej zacząć rozwijanie językowych umiejętności? W tym wpisie umieściliśmy cenne wskazówki, dzięki którym można uniknąć szybkiej utraty motywacji. Przydadzą się każdemu, kto chciałby uczyć się koreańskiego, ale obawia się, że napotkane na początku drogi z tym językiem przeszkody skutecznie uniemożliwią rozwój.
Uczniów języka japońskiego z łatwością można podzielić na dwie grupy: miłośników kanji zafascynowanych wszystkimi złożeniami i czytaniami oraz osoby, dla których nauka znaków to droga przez mękę i największe wyzwanie. Kanji w japońskim nie da się uniknąć, a uczenie się ich na pamięć to tylko tymczasowe rozwiązanie — „wykuta” wiedza ulatuje z głowy najszybciej. Dlatego warto powtarzać i odświeżać opanowane już znaki. Pomocny w tym zadaniu może się okazać smartfon, a raczej zainstalowane na nim aplikacje, jak również praktyczne strony internetowe.
Nauka języka japońskiego to nie lada wyzwanie. Po opanowaniu hiragany i katakany czeka kanji, a do tego dochodzą jeszcze inny niż w języku polskim szyk zdania i skomplikowana gramatyka. Kucie na pamięć jest żmudne i zniechęcające, ale istnieją sposoby ułatwiające poznanie i zapamiętanie nowych konstrukcji gramatycznych. Co pomoże w ich opanowaniu? Oto nasze pomysły, po które też sięgamy. Zachęcamy do ich wypróbowania i sprawdzenia, który będzie najbardziej skuteczny.
Okres przed świętami Bożego Narodzenia często wiąże się z licznymi wyprawami do galerii handlowych w celu poszukiwań idealnych prezentów dla swojej rodziny czy przyjaciół. Co jednak, jeśli jest to ktoś, kto interesuje się Koreą, a stacjonarnie nie możecie znaleźć niczego, co by Was zadowoliło? Z pomocą przychodzą Azjatyckie Języki. Przygotowaliśmy dla Was prezentownik dla miłośników Korei Południowej, którzy niekoniecznie są zainteresowani nauką języka. Koniecznie sprawdźcie nasze propozycje. Z pewnością znajdziecie wśród nich upominek idealny!
Wraz z popularyzacją kultur azjatyckich coraz więcej dzieci mówi rodzicom, że chciałyby uczyć się języków, na przykład koreańskiego, japońskiego czy chińskiego. Wtedy pojawia się pytanie: Czy jest sens? Odpowiadamy – jak najbardziej! Nauka języków azjatyckich to nie tylko umiejętności komunikacyjne, ale również rozwój samodyscypliny, ćwiczenie pamięci oraz przede wszystkim zwiększenie ciekawości świata i otwarcia na inne kultury.
Z okazji zbliżających się świąt przygotowaliśmy dla Was prezentownik dla dzieci, które pragną odkrywać kulturę i język Japonii. Znajdziecie tutaj materiały do nauki oraz gadżety, które pozwolą Waszym pociechom cieszyć się Japonią w codziennych czynnościach.
Szukasz koreańskiego prezentu dla dziecka? Nic prostszego z Azjatyckimi Językami! Poszukiwanie wyjątkowego upominku niejednemu rodzicowi spędza sen z powiek. Dlatego przygotowaliśmy propozycje, które pomogą rozwijać zainteresowania Waszych pociech. Wprowadzą je do azjatyckiego świata i mogą skutecznie zachęcić do rozwijania nowych pasji! Z naszą pomocą znalezienie prezentu na Boże Narodzenie nie będzie trudne. Poniżej umieściliśmy listę produktów wraz z krótkimi opisami, dzięki którym przekonacie się, dlaczego to dobry wybór. Wręczając je dzieciom, można nie tylko zapewnić im dużo radości, ale też okazać wsparcie w nauce.
Język indonezyjski jest jednym z wielu używanych w Azji Południowo-Wschodniej, o który możemy poszerzyć swój dorobek językowy. Jest on na pewno ciekawy, pochodzi z jeszcze ciekawszego kraju, o którego różnorodności można napisać osobny post.
Czy wiesz, że w Indonezji istnieje ponad 700 odmian języka, używanego wśród blisko 1400 grup etnicznych? Zagłębiając się w temat tego kraju, można dojść do kilku ciekawych wniosków, niekoniecznie widocznych na pierwszy rzut oka. Przedstawimy dziś garść informacji dotyczących języka indonezyjskiego i samej Indonezji, przede wszystkim powiązanych bezpośrednio z kulturą tego kraju. Być może tych kilka faktów zachęci Cię do sięgnięcia po materiały z bahasa indonesia albo do odświeżenia tego, co już wiesz!
Okres świąteczny to czas łamania się opłatkiem i składania sobie życzeń. W tym roku możesz zrobić to w wyjątkowy, ciekawy sposób, zaskakując rodzinę i przyjaciół, a jednocześnie wyrażając swoją językową pasję. Jak złożyć życzenia w jednym z azjatyckich języków? Jeśli dopiero rozpoczynasz naukę języka i nie wiesz jeszcze, jak życzyć komuś „Wesołych Świąt”, poniżej znajdziesz listę, która Ci w tym pomoże. Znajdziesz na niej mniej lub bardziej popularne języki azjatyckie — jeśli któregoś jeszcze nie znasz, te krótkie życzenia mogą stać się początkiem przygody językowej na nowy rok!