Znaki kanji - co to jest i jak się uczyć 0
Znaki kanji - co to jest?

Znaki kanji - co to jest i jak się uczyć

Kanji są ideogramami pochodzenia chińskiego, które wraz z hiraganą, katakaną i rōmaji składają się na całość systemu japońskiego pisma. Ze względu na skomplikowany wygląd stanowią też częstą obawę dla osób chcących nauczyć się języka japońskiego, a czasem są też głównym powodem rezygnacji z nauki. W rzeczywistości wcale nie są takie straszne, jakby się wydawało.

Ile jest znaków kanji?

Odpowiedź na to pytanie nie jest być może tak jednoznaczna jak mogłoby się to wydawać. Szacowana liczba to około 50 tysięcy, ale nie brakuje źródeł, które wspominają o 80 tysiącach, ale czy ja muszę to wszystko umieć? Większość z nich nie jest powszechnie używana i nawet wielu Japończyków musi czasem wspomagać się słownikami. Z pomocą przyszły więc władze japońskie i ustanowione przez nich zarządzenie według, którego obowiązuje oficjalna lista podstawowych kanji o nazwie Jōyō kanji-hyō, zawiera ona “tylko” 2136 znaków. Do swobodnego czytania książek czy gazet tyle w zupełności wystarczy. To wciąż nie jest mała liczba, ale i tak może być swego rodzaju pocieszeniem dla początkujących. Istnieje jednak też inna osobna lista Jinmeiyō kanji, czyli lista znaków, które mogą być oficjalnie wykorzystywane w imionach i nazwiskach.


Co z pozostałymi znakami?

Oczywiście ideogramy nie znajdujące się na liście Jōyō również mogą okazać się bardzo przydatne, bo są używane, ale zgodnie z zasadami powinny być podpisywane. Ilość przyswojonych znaków i ich złożeń w Japonii świadczy o rozbudowanej wiedzy, dlatego wciąż wiele osób uczy się znaków spoza list, zwłaszcza że są wymagane na egzaminach ze znajomości kanji, na przykład Nihon Kanji Nōryoku Kentei Shiken, czyli zestawu testów ze znajomości znaków na różnych poziomach. 


Czy nauka znaków kanji jest trudna? Jak uczyć się w skuteczny sposób?

Nauka znaków kanji nie należy do najłatwiejszych, wymaga przede wszystkim wielokrotnego powtarzania i systematyczności, ale tym samym z pewnością gwarantuje większą satysfakcję. Poza tym to właśnie znaki kanji są jednym z głównych czynników dlaczego język japoński jest tak ciekawym, bogatym i wyróżniającym się na tle wielu innych językiem. W nauce ideogramów bardzo pomocne może okazać się kreatywne myślenie, a także wykonywanie ćwiczeń, które w skuteczny sposób mogą pomóc w ich przyswajaniu i zapamiętywaniu. W naszym sklepie premierę ebook omawiający kanji od poziomu podstawowego aż poza listę Joyou (wiele znaków na zwierzęta ze względu na skomplikowanie nie występuje na liście), znajdziesz w nim przydatne złożenia wielu znaków, ich opracowania i wyjaśnienia, kolorowe ilustracje ułatwiające zapamiętywanie ideogramów w szczególności dla wszystkich wzrokowców, a także wiele różnorodnych ćwiczeń oraz odpowiedzi.

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl