K-pop jako pomocne narzędzie do nauki koreańskiego 0
K-pop jako pomocne narzędzie do nauki koreańskiego

K-pop jako pomocne narzędzie do nauki koreańskiego

Koreański pop, znany powszechnie pod nazwą „k-pop”, staje się z dnia na dzień coraz popularniejszy na całym świecie. Co za tym idzie, wielu słuchaczy tego gatunku muzycznego decyduje się na naukę koreańskiego, aby móc zrozumieć teksty piosenek ulubionych wykonawców. Czemu w takim razie nie posłużyć się k-popem przy nauce języka w ramach połączenia przyjemnego z pożytecznym?

K-pop do nauki koreańskiego — dlaczego warto?

Słuchanie piosenek w języku docelowym jest przede wszystkim znakomitym sposobem na osłuchanie się z nim oraz ćwiczenie aktywnego i biernego słuchania, nawet jeśli nie rozumiemy jeszcze słów utworu. Po czasie przy nauce słówek i gramatyki na pewno pojawi się uczucie, że „już się gdzieś to słyszało”, co bardzo pomaga przy zapamiętywaniu tych elementów.

Tłumaczenie i uczenie się tekstów piosenek koreańskich na pamięć jest też ciekawą metodą nauki. Gdy zna się słowa, radość śpiewania ulubionych utworów ułatwia przyswojenie poprawnej wymowy. Ponadto, możliwość zrozumienia tekstów piosenek wykonawców służy jako świetna motywacja do dalszej nauki. Gdy słowa ulubionych utworów zaczynają mieć sens, pojawia się ogromne poczucie satysfakcji!

Na to należy uważać

Trzeba jednak pamiętać, że k-pop nie zastąpi podręcznika do języka koreańskiego lub lekcji z lektorem. Słuchanie utworów i tłumaczenie ich tekstów sprawdza się jako pomoc w nauce, ale nie powinno się zbytnio polegać na tej metodzie, bo będzie to skutkować wolnymi postępami.

Słowa piosenek koreańskich nie zawsze dobrze odzwierciedlają to, jak wygląda codzienna komunikacja w tym języku. Przykładowo, teksty mogą być pisane stylem poetyckim w celu uzyskania dramatycznego efektu, więc niektóre ich części siłą rzeczy nie będą brzmiały naturalnie. Nie warto zatem powtarzać „na ślepo” usłyszanych w utworach fraz w praktyce.

Należy również uważać na piosenki, które napisane są w stylu 반말 (banmal) - nieoficjalnym stylu zwracania się do innych, którego można używać tylko do najbliższych przyjaciół i osób młodszych od siebie. Co za tym idzie, powtarzanie usłyszanych w piosenkach zwrotów w prawdziwym życiu może okazać się złym pomysłem dla osób o podstawowym poziomie znajomości języka. Można przy tym przez przypadek kogoś mocno urazić, szczególnie osoby starsze oraz zajmujące wyższe stanowiska w miejscu pracy.

K-pop jest dobrym narzędziem do nauki koreańskiego, ale pod warunkiem, że korzystamy z niego z głową :)

Współautorką tekstu jest Lidia Szala

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl