Wskazówki w nauce języków obcych 0
Wskazówki w nauce języków obcych

Wskazówki w nauce języków obcych

Powody, dla których chcemy nauczyć się nowego języka obcego, są naprawdę rozmaite. Może to być naszym hobby, którym lubimy zajmować się po długim i pracowitym dniu, ale również może nas do tego zmusić praca i potrzeba podniesienia swoich kompetencji. Chcieć to jednak nie wszystko. Bardzo często sami sobie zadajemy pytanie o to, jak się uczyć, by się nauczyć. Postaramy się udzielić kilku wskazówek, które pomogą w skutecznej nauce nowego języka obcego.

Zapoznaj się z językiem

Aby nauka przychodziła nam łatwiej, warto na samym początku dowiedzieć się czegoś o języku, którym jesteśmy zainteresowani. Rozpoczęcie od struktur gramatycznych może nas szybko pozbawić motywacji, zwłaszcza gdy podjęliśmy się nauki języka, który pochodzi z całkowicie odmiennej kultury (np. języka azjatyckiego). Warto spędzić trochę czasu na poznaniu, czym charakteryzuje się wybrany przez nas język obcy, i na oswajaniu się z jego brzmieniem. Wówczas znacznie prościej będzie nam przejść do nauki pierwszych słów, zwrotów i gramatyki. Internet daje nam ogrom wiedzy i możliwości w poznawaniu języka od podstaw.

Dużo ćwicz i nie bój się próbować

Powodem do satysfakcji jest opanowanie reguł gramatycznych i wielu innych zasad obowiązujących w danym języku. Jednak znajomość teorii zawsze powinna iść w parze z dużą ilością praktyki. Poznając nowe struktury gramatyczne, warto przerobić dużą ilość zadań z różnych źródeł, by utrwalić nową wiedzę i upewnić się, że ją rozumiemy. Pomocne może być również oglądanie filmów przygotowanych przez rodzimych użytkowników danego języka, tłumaczących przerabiane przez nas obecnie tematy. Wówczas dużo łatwiej jest zrozumieć punkt widzenia osoby, która posługuje się tym językiem od urodzenia. Starajmy się też jak najwięcej mówić. Idealnym rozwiązaniem jest znalezienie osoby do wymiany językowej, ale brak takiej możliwości nie powinien nas zniechęcać. Warto ćwiczyć samodzielnie w domu, na przykład opowiadając o przeżyciach z danego dnia lub obiektach, które znajdują się wokół. To normalne, jeżeli w trakcie będziemy popełniać błędy. Są one nieodłącznym elementem nauki języka obcego i istotnym jest, by sobie na nie pozwalać. To właśnie na nich uczymy się najwięcej – warto przełamywać swoje bariery, aby osiągać jak najlepsze efekty.

Systematyczność

Szukając wskazówek na temat nauki, systematyczność jest tym elementem, który pojawia się zawsze. Jest to w pełni uzasadnione, ponieważ wiedza utrwalana regularnie zostaje z nami na dłużej. Istotne jest jednak to, by stała się ona nawykiem, który wpasowuje się w nasz stały rytm dnia. Nie każdy może pozwolić sobie na codzienne przeznaczanie dwóch godzin na naukę, dlatego powinniśmy dostosować czas i materiał do swoich możliwości. Powtórka ostatnio poznanych struktur czy słówek może trwać 30, a nawet 10 minut dziennie – o ile robimy to regularnie, przyniesie efekty.

Podręczniki to nie wszystko

Nauka języka obcego to nie tylko podręczniki, notatki z reguł gramatycznych i fiszki z nowymi słówkami. W jej trakcie powinniśmy zapewnić sobie różnorodność i sprawić, by wiązała się też z przyjemnością. Warto spróbować połączyć coś, co znajduje się w kręgu naszych zainteresowań, z językiem obcym, którego się uczymy. Na przykład - oglądanie filmów nie tylko pomaga osłuchać się z danym językiem, ale pozwala też zobaczyć, jak jest używany w różnych kontekstach. Słuchając piosenek, możemy poznać nowych artystów, a śpiewając je, ćwiczyć wymowę. W ten sposób nie tylko dobrze spędzamy czas, ale równocześnie się czegoś uczymy. Ważne jest to, by język, który poznajemy, stał się częścią naszej codzienności. Wówczas nauka będzie znacznie efektywniejsza.

Aby nauka języka obcego przynosiła jak najlepsze rezultaty, nie powinna polegać jedynie na zapamiętywaniu zasad gramatycznych i słówek, ale również na dołączaniu jej elementów do codziennej rutyny. Oglądanie filmów i słuchanie piosenek w interesującym nas języku może pozytywnie wpłynąć na umiejętność rozumienia ze słuchu i wymowę. Pomaga to również w zrozumieniu, jak język działa w określonych kontekstach. Zapoznając się z gramatyką i słownictwem, należy pamiętać o systematyczności i nie bać się popełniania błędów, na których uczymy się najwięcej. Gdy spróbujemy połączyć wszystkie te elementy, nauka języka nie tylko będzie owocna, ale zacznie też sprawiać przyjemność.

                                                                        Współautorką tekstu jest Martyna Kruklińska

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl