Stypendia z językiem chińskim 0
Stypendia z językiem chińskim

Stypendia z językiem chińskim 

Z roku na rok przybywa osób uczących się języka chińskiego, niektórzy z nich, aby poprawić umiejętności językowe i poznać kulturę krajów chińskojęzycznych z pierwszej ręki pragną wyjechać do tychże krajów. Dla takich właśnie osób powstało wiele różnorodnych programów stypendialnych, dzięki którym mogą oni spełnić swoje marzenia. Niestety ze względu na problemy z uzyskaniem wiz studenckich związanych z pandemią, większość stypendiów jest aktualna zawieszona lub realizowana w formie zdalnej. W artykule zostały przedstawione nie tylko te programy, z których mogą skorzystać studenci sinologii, ale także takie, z których mogą skorzystać osoby uczące się języka chińskiego na własną rękę. 

Stypendia konfucjańskie 

W Polsce istnieje sześć Instytutów Konfucjusza – w Poznaniu, Opolu, Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku oraz w Krakowie. Pełnią one między innymi funkcję centrów egzaminacyjnych oraz są odpowiedzialne za rekrutację na stypendia i pośredniczą w kontaktach z instytucjami przyjmującymi stypendystów. Ich oferta skierowana się nie tylko dla studentów, ale także osób samodzielnie uczących się języka chińskiego oraz osób uczęszczających na kursy językowe w instytutach. 

Warunki aplikowania: 

Osoby rekrutujące na takie stypendia muszą być innego obywatelstwa niż chińskie, mieścić się w przedziale wiekowym od 16 do 35 lat (w przypadku nauczycieli górna granica wynosi 45 lat, a w przypadku osób ubiegających się o studia licencjackie w Chinach – poniżej 25 lat). Oprócz tego zwraca się uwagę na niekaralność kandydata, dobre wyniki w nauce, dobry stan zdrowia oraz oczywiście zainteresowanie językiem chińskim. 

Rodzaje stypendium konfucjańskiego: 

 Stypendium na studia doktoranckie z zakresu nauczania języka chińskiego jako języka obcego, 

● Stypendium na studia magisterskie z zakresu nauczania języka chińskiego jako języka obcego, 

● Stypendium na studia licencjackie z zakresu nauczania języka chińskiego jako języka obcego, 

● Stypendium na jeden rok akademicki: 

○ kurs w zakresie nauczania języka chińskiego jako obcego,

○ kurs z zakresu lingwistyki i literatury chińskiej, historii Chin, filozofii chińskiej, 

○ kurs języka chińskiego. 

● Stypendium na jeden semestr: 

○ kurs w zakresie nauczania języka chińskiego jako obcego, lingwistyki i literatury chińskiej, historii Chin i chińskiej filozofii, 

○ kurs z zakresu medycyny chińskiej i taiji. 

Poszczególne programy różnią się od siebie długością – od pięciu miesięcy do czterech lat. Od kandydatów wymaga się również przedstawienia certyfikatów egzaminów HSK i HSKK, a w przypadku stypendiów na studia magisterskie i doktoranckie, niezbędne jest również pokazanie dyplomów ukończenia studiów. Nauczycieli języka chińskiego, którzy ubiegają się o stypendium nie muszą dostarczać wyników HSK, w ich przypadku istotne jest dostarczenie dowodów zatrudnienia oraz listu rekomendacyjnego z instytucji, w której pracują. Postępowanie rekrutacyjne jest inne również w przypadku zwycięzców konkursu Chinese Bridge (汉语桥). 

Zakres stypendium: 

Stypendyści nie muszą martwić się pokrywaniem opłat za czesne, za zakwaterowanie i pełne ubezpieczenie zdrowotne, a dodatkowo (w zależności o rodzaju stypendium) otrzymują kieszonkowe. Niestety w związku z obecną sytuacją wszystkie programy prowadzone są zdalnie, więc nie ma możliwości wyjazdu do Chin. 

Stypendia na zasadzie umów międzyuczelnianych 

W Polsce można studiować sinologię dziennie na sześciu uniwersytetach: Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Wrocławskim, Uniwersytecie Gdańskim i Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Każda z wyżej wymienionych uczelni nawiązała umowy z chińskimi oraz tajwańskimi uniwersytetami. 

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu: 

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ma bardzo bogatą ofertę stypendialną przeznaczoną głównie dla studentów, ale można także znaleźć oferty dla pracowników, pracowników naukowych i doktorantów. Wszystkie oferty są aktualnie realizowane zdalnie i nie ma możliwości wyjazdu na zasadzie wymiany bilateralnej, lecz w przyszłości może się to zmienić. W formie tradycyjnych wyjazdów niektóre koszty były pokrywane przez uniwersytet, lecz szczegóły tego, które z nich ponosili zainteresowani, a które uczelnia, zależały od poszczególnych ofert. 

Poniżej przedstawieni zostali partnerzy uniwersytetu: 

● Chiny: 

○ Chengdu Institute, Sichuan International Studies University (四川外国语大学 成都学院), 

○ China University of Political Science and Law (中国政法大学), 

○ Chinese Institute of International Education (中国国际教育研究院), ○ Fudan University (复旦大学), 

○ Guangdong University of Finance and Economics (广东财经大学), ○ Guangdong University of foreign studies (广东外语外贸大学), 

○ Hainan University (海南大学), 

○ Harbin Normal University (哈尔滨师范大学), 

○ Hong Kong Shue Yan University (香港树仁大学), 

○ Liaocheng University (聊城大学), 

○ Longdong University (陇东学院), 

○ Macau Ricci Institute (澳门利氏学社), 

○ Northwest Normal University (东北师范大学), 

○ School of Political and Legal Studies University in Zhaoqing (肇庆学院), ○ Shanghai International Studies University (上海外国语大学), 

○ Shenzhen University (深圳大学), 

○ Sun Yat-Sen University (中山大学), 

○ The Sichuan International Studies University (四川外国语大学), 

○ The Xinjiang Normal University (新疆师范大学), 

○ Tianjin University of Technology (天津职业技术师范大学), 

○ Zaozhuang University (枣庄学院), 

○ Zhejiang University Ningbo Institute of Technology (浙大宁波理工学院). ● Tajwan: 

○ College of Social Sciences, National Chengchi University (国立政治大学社 会科学学院), 

○ National Chengchi University (国立政治大学), 

○ National Chung Cheng University (国立中正大学), 

○ National Dong Hwa University (国立东华大学),

○ National Taipei University (国立台北大学), 

○ National Tsing Hua University (国立清华大学), 

○ The National University of Science and Technology (国立台湾科技大学). 

Uniwersytet Warszawski: 

Przedstawione poniżej oferty stypendialne Uniwersytetu Warszawskiego także są przeznaczone dla studentów każdego stopnia oraz pracowników. Kwalifikacja na programy odbywa się w drodze konkursu według kryteriów takich jak między innymi średnia ocen, osiągnięcia oraz roku studiów z zaznaczeniem, że studenci wyższych lat mają pierwszeństwo. Podobnie jak w przypadku ofert z UAM oferty różnią się od siebie pod względem opłat, jak i rodzajów i długości wyjazdów w przypadku odbywania stypendiów w formie tradycyjnej. Aktualnie są one jednak realizowane zdalnie. 

● Chiny: 

○ Tsinghua University (清华大学), 

○ Peking University (北京大学). 

● Tajwan: 

○ National Chengchi University (国立政治大学), 

○ National Yang Ming Chiao Tung University (国立阳明交通大学), 

○ National Taiwan Normal University (国立台湾师范大学), 

○ National Taiwan University (国立台北大学), 

○ Tamkang University (淡江大学). 

Uniwersytet Jagielloński: 

W bogatej ofercie Uniwersytetu Jagiellońskiego znalazły się stypendia wyjazdowe nie tylko do Chin i Tajwanu, ale także do Singapuru. W rekrutacji, podobnie jak w wyżej opisanych polskich uczelniach, mogą wziąć udział zarówno studenci jak i pracownicy. Aby zakwalifikować na stypendium, studenci muszą między innymi uzyskać średnią studiów nie niższą niż 4,0 oraz muszą mieć także znajomości języka wykładowego na wybranej uczelni na poziomie minimum B2. W obecnej chwili stypendia realizowane są w formie zajęć online. Poniżej przedstawiono listę podmiotów współpracujących z uniwersytetem: 

● Chiny: 

○ Beijing University of Technology (北京工业大学), 

○ Hong Kong University of Science and Technology (香港科技大学), ○ Minzu University of China (中央民族大学), 

○ Shanghai International Studies University (上海外国语大学),

○ Sichuan University (四川大学), 

○ Southern University of Science and Technology (南方科技大学). 

● Tajwan: 

○ National Cheng Kung University (国立成功大学), 

○ National Chengchi University (国立政治大学), 

○ National Tsing Hua University in Hsinchu (国立清华大学), 

○ Tamkang University (淡江大学). 

● Singapur: 

○ National University of Singapore (新加坡国立大学). 

Uniwersytet Wrocławski: 

W ofercie Uniwersytetu Wrocławskiego znajduje się wyjazd do Chongqing University (重庆 大学) w Chinach. Osoby wybierające się na to stypendium są zwolnione z czesnego, jednakże resztę kosztów muszą uregulować we własnym zakresie. Wymagana jest między innymi średnia ocen minimum 4,0 oraz listy rekomendacyjne od pracowników naukowych Uniwersytetu Wrocławskiego. Tutaj również program realizowany jest w formie zdalnej. 

Uniwersytet Gdański: 

Bogatą ofertą współprac z ośrodkami międzynarodowymi może pochwalić się Uniwersytet Gdański. Oferta stypendialna dotyczy nie tylko studentów sinologii, ale także innych specjalności. W związku z tak szerokimi możliwościami, wymagania do rekrutacji, koszty i rodzaje stypendiów mogą się od siebie znacznie różnić. Wszystkie programy odbywają się w formie zdalnej. 

● Chiny: 

○ Shanxi University (山西大学), 

○ China Youth University for Political Sciences (中国青年政治学院), ○ Beijing Language and Cultural Center for Diplomatic Missions (北京外交人 员语言文化中心), 

○ East China University of Political Science and Law (华东政法大学), ○ Beijing Institute of Technology (北京理工大学), 

○ China Pharmaceutical University (中国药科大学), 

○ North University of China (中北大学), 

○ Nanyang Normal University (南阳师范学院), 

○ Ocean University of China (中国海洋大学),

○ Inner Mongolia University of Finance and Economics (内蒙古财经大学), ○ Yunnan University (云南大学), 

○ Harbin Normal University (哈尔滨师范大学), 

○ Beijing University of Technology (北京工业大学), 

○ Harbin University of Commerce (哈尔滨商业大学). 

● Tajwan: 

○ National Dong Hwa University (国立东华大学), 

○ National Sun Yat-sen University (国立中山大学). 

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II 

KUL oferuje jednosemestralne stypendium w Xi’an International Studies University (西安外 国语大学), o które mogą ubiegać się studenci sinologii pierwszego i drugiego stopnia. Kwalifikacja na to stypendium odbywa się na drodze konkursu, tutaj również wymagana jest między innymi średnia ocen nie niższa niż 4,0. Aktualnie stypendium do odwołania odbywa się w trybie zdalnym. Gdyby odbywało się w trybie tradycyjnym, to stypendyści nie musieliby martwić się o koszty związane z nauką i zakwaterowaniem, ale jednocześnie byliby zobowiązani do uiszczenia reszty kosztów związanych z wyjazdem oraz pobytem w Chinach. 

Stypendia rządowe: 

The Ministry of Education (MOE) Taiwan Scholarship Program 

Ten program stypendialny, został utworzony w celu zachęcenia wybitnych studentów zagranicznych (z wyjątkiem studentów z obszaru kontynentalnego, Hongkongu i Makau) do podjęcia studiów na Tajwanie, dzięki którym mogą oni zapoznać się między innymi ze środowiskiem akademickim na Tajwanie oraz w celu promowania przyjaźni między Tajwanem a społecznością międzynarodową. 

W ramach programu kandydatom zostaną opłacone koszty czesnego oraz wydatki w wysokości do 40 tysięcy dolarów tajwańskich na semestr. Ponadto stypendyści otrzymają miesięczny dodatek na utrzymanie w wysokości 15 lub 20 tysięcy dolarów tajwańskich (stan na marzec 2021). Długość trwania stypendium różni się w zależności od programu. Są to dwa lata w przypadku studiów magisterskich lub cztery lata w przypadku studiów licencjackich oraz doktoranckich. Osoby, które będą ubiegać się o program nauczany w języku chińskim niezbędne jest przedstawienie wyników testu umiejętności języka chińskiego TOCFL. W przypadku gdy osoba zainteresowana nie ma możliwości wzięcia udziału w takim teście, należy go zdać w ciągu pół roku po przybyciu do Tajwanu. 

Huayu Enrichment Scholarship Program (Tajwan) 

Stypendium Huayu również powstało w celu promowania Tajwańskiej kultury i społeczeństwa oraz przyjaźni między Tajwanem a społecznością międzynarodową. Mogą wziąć w nim udział studenci międzynarodowi, którzy posiadają świadectwa ukończenia szkoły średniej lub wyższej oraz otrzymali wybitne osiągnięcia w nauce. Najdłuższy z programów trwa rok, można także wybrać się na wyjazd trzy-, sześcio- lub dziewięciomiesięczny. Przez całą długość trwania uczestnicy będą otrzymywać stypendium w wysokości 25 tysięcy dolarów tajwańskich. 

China Scholarship Council (CSC) 

CSC Scholarship jest przeznaczony dla studentów międzynarodowych (studia I, II i III stopnia), w pełni ufundowane razem z zakwaterowaniem, ubezpieczeniem zdrowotnym oraz kieszonkowego w wysokości do 3500 juanów miesięcznie. Co roku w ofercie jest możliwość nauki w ponad 270 chińskich uniwersytetach. Podobnie jak w przypadku programów tajwańskich, kandydaci CSC powinni wykazać się wybitnymi osiągnięciami w nauce, więc z tego powodu trzeba liczyć się z dużą konkurencją podczas procesu rekrutacyjnego. Dodatkowo chętni muszą przedstawić swój własny projekt badawczy i plan studiów, według wskazówek podanych na witrynie internetowej stypendiów. 

Studenci wszystkich wymienionych rodzajów stypendiów rządowego mają możliwość realizacji ich stacjonarnie na Tajwanie w przypadku Huayu i MOE, lub w Chinach w przypadku CSC. 

Programy wyjazdowe EF 

W ramach programów EF oferowane są wyjazdy językowe do Singapuru. Oferty skierowane są dla osób mieszczących się w następujących kategoriach wiekowych: 10-14 lat, 14-25 lat, 25+ lat oraz 16+ lat, nie trzeba być studentem. W ramach kursów można rozwinąć swoje umiejętności językowe, zdobyć nowe umiejętności zawodowe oraz oczywiście poznać kulturę jednego z chińskojęzycznych krajów.

 

Opisana przez nas oferta opiera się na danych pozyskanych ze stron zewnętrznych różnych instytucji, nie odpowiadamy za brak aktualizacji ze strony tych instytucji.

Autorką tekstu jest Anna Adamczak, studentka sinologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl