Najefektywniejsze sposoby na zachęcenie dziecka do nauki języka obcego 0
Najefektywniejsze sposoby na zachęcenie dziecka do nauki języka obcego

Najefektywniejsze sposoby na zachęcenie dziecka do nauki języka obcego

Większość dorosłych zapytanych o powód, dla którego uczą się języka obcego, nie ma problemu z odpowiedzią na to pytanie. Chęć podróży do określonego kraju i nawiązania nowych znajomości, większe szanse na znalezienie wymarzonej pracy czy najzwyczajniej chęć oglądania filmów lub czytania książek z innych krajów w oryginalnym wydaniu – to jedne z częściej pojawiających się argumentów. Wielu lektorów prowadzących kursy językowe zgadza się, że jedną z najważniejszych rzeczy jest określenie przez osobę uczącą się jasnego celu, do którego będą starali się dążyć. Ustalony plan zwiększa szanse na systematyczną, a dzięki temu skuteczną, naukę języka. 

W przypadku dzieci sprawa wygląda inaczej. Najmłodsi rzadko kierują się praktycznymi celami, które będą miały wpływ na ich obecność na rynku pracy w przyszłości. W większości przypadków dzieci niechętnie podchodzą do nauki języka, głównie z tego względu, że jest ona im narzucona w szkole, przez co widzą ją jako nieprzyjemną, nudną (przeciwieństwo zabawy). Właśnie dlatego kluczem do zachęcenia dziecka do nauki języka obcego jest pokazanie, że to coś ciekawego.

Oto kilka sposobów na zachęcenie dziecka do nauki języka obcego!

Korzystanie z różnych mediów edukacyjnych

W dobie internetu dostęp do wiedzy o innych językach nigdy nie był łatwiejszy. Rozwój e-learningu zwiększył również liczbę źródeł – oprócz e-booków, audiobooków i podcastów, istnieją również tematyczne filmiki tworzone przez lektorów językowych, gry słowne on-line oraz liczne aplikacje do nauki.

Z odpowiednim podejściem taka forma nauki może stać się ulubionym sposobem przyswajania wiedzy i zwiększyć zaangażowanie najmłodszych uczniów. To wszystko ze względu na mnogość możliwości i odmienną formę od tej, do której dziecko zdążyło przywyknąć w szkole. 

Angażowanie osób trzecich, czyli w grupie raźniej!
  • Zaangażowanie osób trzecich w naukę dziecka – rówieśników czy dorosłych – z pewnością niesie ze sobą ogromne korzyści. Można robić to na różnorakie sposoby. 
  • Grupowe kursy językowe nie tylko polepszają znajomość języka, ale również są okazją do nauczenia się go w praktyce, poprzez komunikację z innymi osobami.
    Choć strony typu penpal (‘przyjaciel korespondencyjny’) wyszły już nieco z mody, mogą być one wspaniałym sposobem na zmotywowanie dziecka do opanowania języka poprzez komunikację z jego zagranicznym rówieśnikiem. Wymiana tradycyjnych listów bądź elektronicznych wiadomości staje się też okazją dla dziecka do poszerzenia swoich horyzontów i rozwinięcia tolerancji w stosunku do innych kultur czy poglądów.
  • Zaangażowanie rodziców, rodzeństwa czy nawet całej rodziny w naukę języka również może przynieść oczekiwane efekty. Oprócz korzystania z gier planszowych bądź karcianych specjalnie przystosowanych do rozwoju słownictwa czy komunikacji w obcym języku, członkowie rodziny mogą tworzyć między sobą własne konkurencje, jak na przykład testowanie się z praktycznego słownictwa poprzez wskazywanie na dany przedmiot, zwierzę lub osobę i oczekiwanie na odpowiedź. U niektórych dzieci chęć rywalizacji jest wystarczającym motywatorem do pracy nad znajomością języka. Do tej formy wspólnej nauki możesz wykorzystać książeczki dwujęzyczne, w tym nasze "Zwierzęta po polsku i po japońsku" ze spolszczoną transkrypcją


Rozwijanie umiejętności i zainteresowań powinno iść razem w parze

Wiele osób twierdzi, że wiedza o historii oraz kulturze jest zbędna i szkoda czasu na naukę takich rzeczy. Założenie to może okazać się sporym błędem. Edukowanie dziecka o zagranicznym kraju może pobudzić jego ciekawość i sprawić, że będzie ono chętniejsze do nauki obcego języka. 

Czytanie legend i mitów z danego kraju, oglądanie filmików oraz filmów dokumentalnych opisujących jego dzieje i tradycje – każdy sposób jest dobry na zdobywanie wiedzy. Doskonałym wyjściem są również lekcje, które łączą naukę o historii czy kulturze z poszerzaniem słownictwa, przykładowo Wakacje z Azjatyckimi Językami czy poznAJ Azję.

Zachęcanie dziecka do zanurzenia się w popkulturze zagranicznego kraju również może okazać się krokiem w dobrą stronę. Dowodem tego jest hallyu (‘koreańska fala’), na który składa się globalny wzrost popularności języka koreańskiego, głównie dzięki młodym ludziom na całym świecie będącym fanami koreańskich seriali oraz K-popu. Podobna sytuacja zaistniała z językiem japońskim i produktami kultury masowej – anime i mangą. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl