Wersje językowe
Produkt dnia
Zestaw Książka + Ebook 'Pismo Tajskie'
Zestaw Książka + Ebook 'Pismo Tajskie'
180,00 zł
szt.
Wakacje z Azjatyckimi Językami
Wakacje z Azjatyckimi Językami
20,00 zł
Plakat Kanji - Japońskie  Liczebniki
Plakat Kanji - Japońskie Liczebniki
60,00 zł 40,00 zł
szt.
Plakat "Anime/Manga" bez imienia
Plakat "Anime/Manga" bez imienia
60,00 zł 40,00 zł
szt.
Książka Kanji Zwierzęta
Książka Kanji Zwierzęta
80,00 zł
szt.
Książka 'Pismo tajskie'
Książka 'Pismo tajskie'
140,00 zł
szt.
Ebook 'Pismo tajskie'
Ebook 'Pismo tajskie'
100,00 zł
szt.
Plakat Japoński 日本語
Plakat Japoński 日本語
70,00 zł
szt.
Plakat "Japonia" bez imienia
Plakat "Japonia" bez imienia
60,00 zł 40,00 zł
szt.
Czym jest katakana? 0
Czym jest katakana?

Katakana to jeden z dwóch sylabariuszy obok hiragany, którym występuje w języku japońskim. Kanciaste, proste znaki na pierwszy rzut oka wyglądają na pisane szybko i zamaszyście, a co za tym idzie wydają się też nie różnić zbytnio od siebie, szczególnie na samym początku nauki. Nierzadko bywa, że z tego powodu to właśnie katakana okazuje się bardziej problematyczna niż drugi sylabariusz. Przez osoby zaczynające przygodę z pismem języka japońskiego często traktowana jest po macoszemu i niećwiczona zostaje zapomniana po kilku tygodniach. W pierwszych etapach nauki zastosowanie katakany nie do końca jest intuicyjne.


Co należy wiedzieć o niej na początek, żeby poznawanie katakany było przyjemniejsze? Ta krótka charakterystyka pomoże Ci lepiej zaznajomić się z katakaną. 

Z czego składa się katakana? 


Sylabariusz ten działa tak samo, jak hiragana, czyli jeden znak odpowiada jednej sylabie, złożonej ze spółgłosek [k, s, t, n, h, m, r, w] z dołączoną samogłoską - [a, i, u, e, o] (w jedynie z a i o). Wyjątkiem będzie osobno występujący znak na [n] oraz [y] łączące się z samogłoskami [a, u, o]. Jeden z rzędów katakany to same samogłoski [a, i u, e, o].

Zgłoski dźwięczne g, z, d, b powstają przy użyciu symbolu dakuten (゛) w prawym górnym indeksie do sylab z [k, s, t, h]. Aby uzyskać znaki z [p], należy do szeregu znaków z [h] dołączyć symbol handakuten (゜). Identycznie jak w hiraganie, podstawowy komplet w powszechnym użyciu liczy 46 znaków, a w ich zapamiętaniu pomagają liczne ogólnodostępne tabele. 

Jak powstała katakana?

Podobnie jak drugi sylabariusz, katakana wyewoluowała z chińskiego pisma. Z sinogramów używanych do zapisu fonetycznego w systemie zwanym man’yōgana, z danego znaku wyodrębniono pojedyncze elementy, odpowiadające za ich odczytanie i zaczęto je stosować jako osobny system pisma. Najprawdopodobniej jestk starszy niż hiragana, pojawił się przed IX wiekiem i służył do zapisów tekstów buddyjskich. Pierwotnie wykorzystywały one znaki chińskie, jednak zredukowanie ich do jednej części składowej miało pomóc w zapamiętaniu odczytów sinogramów. W późniejszym czasie zaczęto stosować katakanę do zapisów sufiksów gramatycznych czy partykuł (funkcję tę obecnie pełni hiragana) wraz z zastosowaniem kanji, a teksty zapisane tym sposobem to kanamajiri-bun. Przed XVII wiekiem katakana została ustandaryzowana i zaczęła funkcjonować jako sylabariusz. Ostateczną reformę przeszła na przełomie XIX i XX wieku, wskutek licznych przemian w języku japońskim. 

Kiedy używamy katakany? 

Katakana służy przede wszystkim do zapisania zagranicznych nazw własnych, w co wchodzą różne zapożyczenia z języka innego niż chiński, zagraniczne imiona, nazwiska, nazwy miejscowości itp. Będą to również wszelkie terminy specjalistyczne, jak i nazwy botaniczne czy gatunki zwierząt(chociaż tutaj wiele zależy od autora tekstu). Gdy chcemy nadać jakiemuś słowu emfazę, można wyróżnić je poprzez zapisanie w katakanie, co stanowi swoisty odpowiednik użycia kursywy czy wielkich liter w alfabecie łacińskim. Znaki te wykorzystywane są ponadto do zapisania licznych w języku japońskim onomatopei, wyrażających nie tylko słowa dźwiękonaśladowcze, ale też wszelkie odczucia sensoryczne, emocjonalne i wrażeniowe. 

Jak używamy katakany? 

Chcesz nauczyć się katakany? Masz problem ze wszystkimi zasadami, jakie w niej obowiązują? Zapoznaj się z ebookiem '+/+' dostępnym w naszej ofercie. Wyjaśniamy w nim wszystkie aspekty dotyczące użycia znaków. Znajdziesz w nim także wiele ćwiczeń, dzięki którym szybciej przyswoisz katakanę.

 

Współautorką tekstu jest Miranda Wołodkiewicz, praktykantka WordPassion.

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl