Czy koreański jest trudny? 0
Czy koreański jest trudny?

Czy koreański faktycznie jest taki trudny?

Ostatnimi czasy koreańska kultura staje się coraz bardziej popularna. Co za tym idzie, coraz więcej osób zaczyna interesować się nie tylko muzyką czy filmami i serialami, ale także zwyczajami, historią i oczywiście językiem. Znaczna część zastanawia się nad podjęciem nauki koreańskiego i zapewne zastanawia się, czy trudno jest go opanować. Prawdopodobnie nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Nauka każdego języka wymaga poświęcenia i systematyczności, więc sporo zależy głównie od zapału zainteresowanego.

Pierwsze kroki

Pierwsze kroki nie są takie trudne, jakby się mogło wydawać. Koreański alfabet nie zajmuje dużo czasu, aby się go nauczyć, co jest swego rodzaju zachętą do dalszej pracy. Gramatyka jednak różni się od gramatyki języka polskiego, co na początku może niektórym sprawić trochę problemów. Zdanie budowane jest według schematu SOV, więc czasownik znajduje się zawsze na końcu, ale nie odmienia się go przez osoby tak jak w polskim. Na wygląd czasownika wpływają tylko dwa elementy: czas i relacja między nami a osobą, do której mówimy.

Koreański ma jedynie trzy czasy: przeszły, teraźniejszy i przyszły. Są dosyć łatwe w budowie, jednak honoryfikatywność może nieco skomplikować sprawę. Inaczej odmienimy czasownik, zwracając się do rówieśnika, a inaczej do kogoś, kto jest młodszy lub starszy od nas. Stanowisko drugiej osoby też gra tu ważną rolę. Warto ponadto nadmienić, że istnieje kilka czasowników określających jedną czynność, które również są klasyfikowane według honoryfikatywności. 

Coś mniej skomplikowanego

Pocieszające jest to, że nie trzeba się zbytnio martwić o rzeczowniki. Wiele z nich to zapożyczenia z angielskiego czy chińskiego (brzmi skomplikowanie, ale wcale tak nie jest). Rozmawiając z kimś, nie musimy się przejmować, gdy zapomnimy danego słowa. Możemy dopowiedzieć je po angielsku i istnieje dosyć duże prawdopodobieństw, że nasz rozmówca i tak nas zrozumie, szczególnie jeżeli będzie to osoba młoda. Ważną informacją też jest to, że do rzeczowników dodawane są partykuły, które zmieniają funkcję, jaką dany rzeczownik pełni w zdaniu. Inne partykuły będą używane, aby określić podmiot czy dopełnienie. Nie jest ich jednak wiele, więc nie powinny sprawiać problemów.

Dodatkowe pomoce w nauce

Jeżeli jesteś zainteresowany nauką koreańskiego, pamiętaj, aby nie opierać całej swojej wiedzy na książkach. Warto oglądać filmy i seriale, bo pokazują nam, w jaki sposób języka rzeczywiście się używa. Dobrym pomysłem jest zapisanie się na kurs językowy lub odnalezienie korespondencyjnego przyjaciela, z którym możesz ćwiczyć swoje umiejętności. 


Współautorką tekstu jest Julia Tela, praktykantka WordPassion

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl