Ciekawe i skuteczne sposoby na naukę języków obcych u dzieci 0
Ciekawe i skuteczne sposoby na naukę języków obcych u dzieci

Ciekawe i skuteczne sposoby na naukę języków obcych u dzieci

W dzisiejszych czasach, w których świat zmienia się w zaskakującym tempie, trudno winić dzieci, że czasami ich skupienie na lekcjach i zaangażowanie do nauki języka obcego nie jest na tak wysokim poziomie, jakbyśmy oczekiwali. Podręczniki, zeszyty ćwiczeń, nagrania audio – podczas gdy sprawdzają się one w szkole, nie dla każdego będą wystarczająco skutecznym sposobem na poznawanie języka. Każdy malec różni się od swoich rówieśników, zarówno usposobieniem, jak i upodobaniami, nic więc dziwnego, że różnice mogą pojawić się również w preferowanym sposobie nauki. By jednak go odkryć, trzeba go najpierw spróbować! Oto lista kreatywnych i efektywnych metod nauki języka dla dzieci.

Łączenie rysowania z nauką słownictwa i fraz

Według statystyk ponad połowa populacji należy do grupy wzrokowców – osób, które przyswajają nowe informacje szybciej, gdy je przeczytają bądź zestawią z jakimkolwiek aspektem wizualnym. Zachęcanie dziecka do rysowania obrazków podczas nauki słownictwa może okazać się genialnym pomysłem na utrwalanie wiedzy w wyjątkowo przyjemny sposób, szczególnie, jeśli pociecha jest utalentowana artystycznie lub najzwyczajniej w świecie przepada za lekcjami plastyki. Można również przedstawić dziecku pojęcie kaligramów – słów, fraz lub zdań, które swoją formą tworzą obraz, lub zagrać w rysowane kalambury, odpowiadając tylko w języku obcym.

Bajki a nauka

Każde dziecko ma swoją ulubioną bajkę, którą obejrzał już co najmniej dwadzieścia razy, zna cały dialog i wszystkie piosenki na pamięć, jednak nadal mu się nie znudziła. Dlaczego nie spróbować włączyć mu jego ulubioną animację, lecz tym razem, zamiast polskiej wersji językowej odtworzyć tę obcojęzyczną? Malec może nawet usłyszeć i rozpoznać znajome słownictwo bądź sformułowania, co z pewnością sprawi mu mnóstwo satysfakcji! Jeśli dziecko niewiele zrozumie bez napisów – nic straconego! Każda minuta osłuchiwania z obcym językiem zwiększa szansę na polepszenie wymowy i intonacji.

Interakcja z innymi najlepszą formą zabawy… i nauki!

Istnieje wiele kreatywnych sposobów na zabawę dzieci z włączeniem języka obcego. Pierwszym z nich jest odgrywanie ról przez maluchy. Ta metoda może być wyjątkowo angażująca dla pociech, jeśli pozwoli się im samemu wybrać swoje role, dzięki czemu, będa miały szanse na wcielenie się w swoich idoli bądź ulubione postacie z bajek. Oprócz tego można zagrać w gry słowne, jak na przykład kalambury, skojarzenia lub zgadywanki, w których jeden z uczestników opisuje przedmiot w zasięgu jego wzroku, a reszta grupy zgaduje, co to może być – oczywiście wszystko w języku obcym! Kolejnym sposobem jest wymiana listów bądź e-maili – metoda skierowana do dzieci, które posługują się językiem na poziomie ponadpodstawowym.

Drogi pamiętniku, chcę cię pisać lepiej!

Badania wskazują, że prowadzenie pamiętnika niesie ze sobą wiele korzyści. Czynność ta pozwala lepiej poznać samego siebie i uporządkować swoje emocje. Jeśli uda się zachęcić dziecko do pisania go w języku obcym, korzyści jest jeszcze więcej. Metoda ta, podobnie jak pisanie listów, wymaga od dziecka znajomości języka na ponadpodstawowym poziomie. Prowadzenie pamiętnika rozwija umiejętność pisania w języku obcym, jest też okazją do rozbudowania słownictwa.

Kartkowe oblężenie

Choć immersja językowa jest określana jako najefektywniejszy sposób na naukę obcego języka, nie jest łatwa dla dzieci. Można jednak otoczyć się językiem poprzez wykorzystanie nieco mniej immersyjnej, choć nadal skutecznej strategii. Tworzenie „wizytówek” dla przedmiotów codziennego użytku z ich nazwami w języku obcym i umieszczenie ich w widocznym miejscu jest może mało estetyczne, jednak ma szansę być jednym z najlepszych pomysłów do nauki słownictwa dla całej rodziny! Jeśli dziecko korzysta z urządzeń takich jak smartfon, tablet lub komputer, zmiana języka interfejsu z rodzimego na obcy jest również wspaniałym pomysłem!

Pisz po śladzie!

Szlaczki, literki - to jeden ze sposobów nauki pisania, w przypadku wielu języków sprawdzi się też do zapamiętywania znaków czy słów. Pisanie po śladzie to prosta nauka, ćwicząca pamięć, koncentrację i precyzję. Możesz z dzieckiem poznawać nowe pisma z całego świata, a pomogą w tym materiały dostępne w naszym sklepie, skupiające się na językach azjatyckich.

Książeczki nie tylko dla najmłodszych

Chociaż przyjęło się, że czytanie książeczek z podpisami to domenaa kilkulatków, nawet dorośli lubią taka formę uczenia się słówek, atrakcyjne obrazki z podpisami, do tego zdania lub wierszyki - nauka nie musi być sztywna, możesz sam wymyślać swoją historię. Gdy dziecko jest starsze oprócz powtarzania, może uczyć się zapisu wyrazów z książeczką Zwierzęta po polsku i po japońsku - do japońskiego lub serią W KRZAKACH! do chińskiego.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl